Akdamar Adası

Akdamar Adası

Bu adanın benim için 2 önemli yönü var. Birincisi çocukluğumun tam karşı kıyıda geçmesi. İkinci önemli noktası ise adanın hikayesi. Hikaye şu şekildedir;

“Adanın adının nereden geldiğine dair yaygın halk hikâyesine göre, zamanında bu adada yaşayan Ermeni baş keşişin güzelliği dillere destan Tamaraadında bir kızı vardır. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan bir genç bu kıza âşık olur. Bu genç Tamara ile buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise ona gece karanlığında yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler. Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle “Ah Tamara!” diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakır O günden sonra ada Ah Tamara! ismi ile anlatılır. Bu hikâye Ermeni şair Hovhannes Tumanyan anlatımıyla efsaneleşmiştir.

Bu efsanenin tarihi gerçeklerle alakasının zayıf olduğu şüphesizdir. 9. yüzyıldan itibaren kaydedilmiş olan Ağtamar adının Arapça ĞMR kökünden “kabartı, tümsek” anlamına gelen bir türev olması daha kuvvetli bir olasılık olarak değerlendirilebilir.

Adın Türkçeleştirilmiş biçimi olarak Akdamar kullanılmaktadır.”*

Ada aslında Erminelerin için büyük bir önem teşkil ediyor. Adada bulunan Akdamar Kilisesi 11. yy boyunca Ermenilere ruhani başkanlık başkanlık yapmıştır ve günüzde de Ermeniler için önemli bir ziyaret noktasıdır.

Ulaşım

Buraya Gevaş Akdamar İskelesi’nden 15dk’da bir(yaz sezonu) motor seferi yapılmaktadır. Yaklaşık 20’dk süren yolculuk için gidiş dönüş ücreti ortaktır ve bu 10TL’dir Ayrıca adadaya indiğinizde sizden 5TL müze ücreti talep edilir, eğer güncel bir Müze Kartı’nız varsa bu ücreti ödemezsiniz.  Van Merkez’den iskeleye ulaşım çok kolaydır, havaalanı kavşağından geçen minibüslerle buraya ulaşım mümkündür.

*Wikipedia

Share post:

  • /

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *